Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jak niedać sie oszukać przy zakupie pelletu pellets na co zwrócic uwage

Jak niedać sie oszukać przy zakupie pelletu pellets na co zwrócic uwage

Na rynku występuje wiele odmian pelletu z różnego rodzaju surowca - od pelletu drzewnego, po pellet z roślin oleistych, jak również z otrąb i siana oraz z surowców pseudoekologicznych, np. rozdrobnionej płyty wiórowej. Nie każdy pellet nadaje się do spalania we wszystkich rodzajach kotłów, CO domowych, ponieważ każdy ma inne właściwości. Najbardziej rozpowszechnionym pelletami na rynku są: pellet drzewny, liściasty i iglasty, pellet z roślin oleistych oraz pellet mieszany.

author box img

Grzegorz Majchrzak

Zaktualizowano: 11 sierpnia 2017 11.08.2017 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

  • Czy można się przed tym uchronić?
  • Który pellet, do jakiego kotła
  • Więcej poradników o pellecie

Ponad 5387 Producentów i Dostawców Pelletu blisko Ciebie

Pellet ma klasy, jakości, tak zwane normy, w skrócie pellet DIN+ lub A1 do kotłów domowych do 20 kW, pellet A2 do pieców powyżej 25 kW i przemysłowy dla elektrociepłowni (ewentualnie zamiast ekogroszku). W każdej normie pod uwagę brana jest objętość pelletu na kg, rozkrusz oraz zawartość popiołu i wartość opalowa GJ.

Dlaczego określiłem je wcześniej jako "tak zwane normy", ponieważ rynek w Polsce jest wysoce specyficzny i u większości sprzedawców każdy pellet jest w normie DIN+, co nie jest prawdą. Tak naprawdę jest kilkanaście firm w Polsce, które posiadają aktualną normę DIN+ A1 i większości swoją produkcję sprzedają za granicę w dużo wyższych cenach. Reszta firm produkujących miała ją kiedyś, a później nie były one w stanie utrzymać produkcji na tak wysokim poziomie i zostało im to zabrane.

Pellet o złej jakości potrafi mocno utrudnić życie. Oznacza to, że piec może się wyłączać, zapychać, wchodzić w stan awarii oraz trzeba go będzie częściej czyścic i to nie tylko z popiołu, a co najważniejsze będzie nas więcej kosztowało ciepło w domu w skali roku.

Czy można się przed tym uchronić?

Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że zwrócisz uwagę na te szczegóły:

  • Bez względu na to, co jest napisane na worku, musisz mieć do tego dystans.

  • Zwróć uwagę na kolor pelletu. Jasny pellet wiadomo, że jest produkowany z czystej trociny. Nie kieruj się zapachem, ponieważ firmy stosują aromaty.

  • Kupując pellet, zwróć uwagę na to, jak jest on składowany (wilgotność).

  • Podnosząc worek z palety, obróć go na drugą stronę. Jeśli po obróceniu zostaje dużo trocin, zastanów się, czy nie będzie się zapychała rurka w palnikach zsypowych.

  • Zwróć uwagę na pojedynczą długość pelletu (piece o małej mocy, włoskie, tak zwane kozy).

  • Kup na próbę maksymalnie 2-3 worki, a nie od razu zapas na całą zimę (chyba że możliwy jest zwrot towaru na koszt sprzedającego).

  • Pellet, który kupiłeś, możesz sprawdzić domowym sposobem w bardzo prosty sposób: 1-2 łyżki stołowe wsyp do szklanki z wodą i poczekaj aż on się rozpuści, zamieszaj, poczekaj ,aż zrobi się zawiesina. Kolor jasny, brak ciemnych drobinek oraz piasku na spodzie szklanki świadczą o tym, że pellet jest dobrej jakości.

  • Po wsypaniu opału do pieca dostosuj intensywność dmuchawy na żółty płomień (nie biały). Po dobie sprawdź, czy nie robią się spieki.

  • Zwróć uwagę na popiół, czy jest jasny jak z papierosa. Może występować zjawisko za dużego nadmuchu, który powoduje, że niedopalony pellet jest wydmuchiwany i wtedy popiół też może być ciemny - należy zmniejszyć nadmuch, co sprawia, że więcej cię to kosztuje.

  • Po takim teście, jeśli piec pracował dobę normalnie, zapytaj sprzedawcę, czy to jest ta sama dostawa, z której pochodziły worki na próbę.

  • Firmy nieposiadające certyfikatu DIN+ A1 nie zawsze mają opał złej jakości, certyfikat jakości pelletu sporo kosztuje.

Producent pelletu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 387 Producentów i Dostawców Pelletu najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Który pellet, do jakiego kotła

Na podstawie własnych doświadczeń i swoich klientów jestem w stanie stwierdzić, że piece o palniku typu korytko potrzebują pelletu o najwyższej jakości (typowa norma DIN+ A1), a także piece Kostrzewa lub Cichewicz i wszystkie piecyki włoskie małych gabarytów. Firmy te dopasowały się trochę do rynku pelletu w Polsce i proponują palniki samoczyszczące, ale nie zawsze też to rozwiązuje problemy.

Pellet po rozmoczeniu wyglądający jak kawa z mlekiem - tak jak wyżej opisałem - nadaje się do pieców z podajnikami ślimakowym zamiast ekogroszku. Pellet z roślin oleistych (rzepak, słonecznik i siano) nadaje się do pieców o wysokiej mocy (minimum od 50-60 kW). Jest to typowy pellet przemysłowy do elektrociepłowni. Pellet, który pływa i ma problem z rozpuszczeniem, lepiej omijać szerokim łukiem. Są z nim same problemy - nie ma nic wspólnego z ekologią, powoduje same awarie, a poza tym przez niego można jeszcze pokłócić się z sąsiadem ze względu na smród, który wydziela się po jego spaleniu. Pamiętaj, że wysoka wartość opałowa napisana na worku nie jest gwarancją dobrego pelletu.

Mam nadzieje, że choć trochę pomogę ludziom, którzy nie chcą i nie zamierzają studiować technologii produkcji pelletu, a nie chcą przepłacać i dawać się oszukiwać sprzedawcom. Warto zaufać doświadczonemu dostawcy.

Opracował:

Grzegorz Majchrzak

Grafka

Dodano: 30 sierpnia 2017 Zaktualizowano: 11 sierpnia 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco